czwartek, 20 sierpnia 2009

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)

Opodatkowaniu VAT podlegają (przedmiot VAT):

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • WNT
  • WDT

WDT =
wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego, pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej
    zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym państwie członkowskim niż Polska;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w innym państwie członkowskim niż Polska;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Stawka VAT – 0% (jak przy eksporcie)

Obowiązek podatkowy powstaje: (jak w WNT) 15 dnia następnego miesiąca od dostawy, a jeżeli wystawiono fakturę to z chwilą jej wystawienia.

Przykładowo, przemieszczenia towarów nie uznaje się za WDT, w przypadku gdy:

  1. towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy jest terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz;
  2. przemieszczenie towarów następuje w ramach sprzedaży wysyłkowej z Polski;
  3. towary są przemieszczane na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie transportu pasażerskiego wykonywanego na terytorium Wspólnoty z przeznaczeniem dokonania ich dostawy przez tego podatnika na pokładach tych pojazdów.

! uwaga do całości pytania ® zgodnie z art. 14 uvat opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku:

• rozwiązania spółki cywilnej lub spółki handlowej niemającej osobowości prawnej

• zaprzestania przez podatnika będącego osobą fiz., wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (no chyba, że osoba taka nie przekroczyła limitu 10 tys. euro, wówczas ta uwaga nie ma zastosowania).

Zasadę tę stosuje się również, gdy podatnik będący os. fiz. nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. WDT ma miejsce pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

Postanowienia powyższe dotyczą towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Linki sponsorowane