czwartek, 20 sierpnia 2009

Stawki podatku VAT

Stawka podatku = współczynnik zastosowany do podstawy opodatkowania określający wysokość podatku.

1. Stawka podstawowa =
22%,

2. Stawki obniżone:

7% – np. prasa, roboty budowlane (w tym materiały),

3% – np. produktu rolne i wybrane usługi

3. Stawka
0% - umożliwia odliczenie podatku naliczonego.

Ma zastosowanie w:

  • eksporcie towarów,
  • import usług z bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
  • WDT - wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów,
  • inne, np. określone w rozporządzeniu MF.

4. Zwolnienie

! Od stawki 0% VAT należy odróżnić zwolnienie poszczególnych usług lub towarów z VAT.

Stosowanie stawek preferencyjnych uzależnione jest od spełnienia określonych w poszczególnych normach prawnych warunków. Generalnym warunkiem dopuszczalności zastosowania stawek preferencyjnych jest wskazanie stosownej klasyfikacji statystycznej towaru, czyli wskazanie PKWiU lub PKOB.

Wyjątkiem od tego wymogu jest stawka 0% stosowana w obrotach transgranicznych (eksport, wewnątrzwspolnotowa dostawa towarów), gdzie warunkiem zastosowania stawki 0% jest dowiedzenie wywozu towaru poza teren RP.

Stosowanie stawek preferencyjnych uzależniony jest również od tego czy dany towar lub usługa został przypisany danej stawce w konkretnej normie prawnej lub w załącznikach do ustawy.

Pojawiający się nowy element, jakim jest 5% zwrot podatków na rzecz rolników ryczałtowych nie może być traktowany jako sensu stricte kolejna stawka podatkowa. Jest to raczej wskaźnik wyliczeniowy wielkości przysługującego zwrotu, a nie stawka opodatkowania. Potwierdzeniem powyższej tezy jest treść art. 115 ust. 2, który brzmi stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Linki sponsorowane